Ograniczenia w przemieszczaniu bydła, owiec i kóz z terenu powiatu poznańskiego i miasta Poznania
W związku z opublikowaniem Rozporządzenia Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2024 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka (Dz.U.2024.1906) w przypadku przemieszczenia bydła, owiec lub kóz poza obszar zagrożony na wystąpieniem choroby niebieskiego języka na terenie Polski, właściciel musi posiadać zgodę na przemieszczenie od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu.
Aktualny zasięg obszaru zagrożonego: https://bip.wetgiw.gov.pl/bt/mapa/
Zwierzęta muszą być:
- klinicznie zdrowe,
- oznakowane zgodnie z Ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
- mieć spójną historię w IRZplus.
Aby uzyskać zgodę należy:
- wysłać wniosek dostępny na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu w zakładce pliki do pobrania https://www.piw.poznan.pl/index.php/pliki-do-pobrania/ , nazwa pliku: Wniosek o wyrażenie zgody na przemieszczenie zwierząt poza obszar zagrożony wystąpieniem choroby niebieskiego języka. Wniosek można dostarczyć:
a) osobiście,
b) pocztą lub kurierem,
c) poprzez ePUAP,
d) poprzez eDoręczenia; - dołączyć oświadczenie – wzór dostępny we wniosku;
- do wniosku dołączyć potwierdzenie wykonania opłaty skarbowej w wysokości 10 zł – informację do przelewu dostępne na stronie: https://www.piw.poznan.pl/index.php/oplaty-skarbowe/ ;
- dołączyć wynik badania serologicznego w kierunku wykrycia przeciwciał przeciwko wirusowi choroby niebieskiego języka w przypadku przemieszczenia bydła, owiec lub kóz do dalszego chowu lub hodowli.
Terminy składania wniosków:
- zwierzęta przeznaczone do rzeźni (teren Polski): co najmniej 3 dni robocze przed datą wysyłki,
- zwierzęta przeznaczone do dalszego chowu lub hodowli: ze względu na konieczność przeprowadzenia odpłatnych badań serologicznych pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu, należy skontaktować się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Poznaniu w celu ustalenia terminów.
W przypadku przemieszczeń zwierząt z gatunków wrażliwych na zachorowanie na chorobę niebieskiego języka poza granice Polski wnioski będą rozpatrywane indywidualnie.
Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2023.107 t.j. z późn. zm.) nie stosowanie się do wymogu posiadania zgody powiatowego lekarza weterynarii właściwego do miejsca pochodzenia może skutkować:
- nakazaniem zabicia lub uboju zwierząt (art. 48b),
- grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3 (art. 78)
- w przypadku wystąpienia choroby nie przysługuje odszkodowanie za zabicie zwierząt.